offer image

Szlaki turystyczne w okolicach Muszyny

Pasjonaci górskich wędrówek znajdą tu wiele szlaków, które oczarują ich swoją urodą, atrakcjami oraz różnorodnością. Muszyna leży, w tętniącym życiem i cudownymi walorami krajobrazowymi, sercu Beskidu Sądeckiego. Pokrótce pragniemy przybliżyć owe trasy, jednak żadne ze słów nie oddadzą ich wspaniałego klimatu, nie opiszą napotykanych dóbr czy zabytków przyrody ożywionej i nieożywionej. Te szlaki trzeba po prostu przemierzyć, by poczuć wszystkimi zmysłami ich unikatowy charakter.

Piesze wędrówki w Beskidzie

Pamiętajcie, że góry są piękne niezależnie od pory roku, każdy okres roku jest dobry na piesze wędrówki. Muszynę otaczają piękne pasma górskie, a przez nie wytyczono marszruty o różnym stopniu trudności. Chcąc je zliczyć będziemy w stanie wymienić około 18 dobrze oznaczonych i bezpiecznych szlaków, a w tym: 10 dla piechurów, 3 łagodniejsze, bardziej spacerowe, aż 4 dla podróżników ceniących zwiedzanie gór na rowerach i 1 ścieżkę przyrodniczą.

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z górskimi wędrówkami, wybierz rozpoczynające się w miejscowości Muszyna szlaki turystyczne liczące poniżej 10 km i nie wymagające od piechura szczególnego przygotowania. Możesz udać się szlakiem zielonym do Jaworzyny Krynickiej. Trasa obejmuje łagodne wzniesienia terenu, drogi szutrowe i asfaltowe. Po drodze możesz podziwiać atrakcje turystyczne Beskidu Sądeckiego, takie jak ruiny zamku, zabytkową cerkiew oraz rezerwat przyrody – Las Lipowy Obrożyska. Przy bardzo spokojnym tempie, pokonanie trasy zajmie ok. 7 godzin.

Szlaki turystyczne - Muszyna

Bardziej zaawansowani turyści mogą wybrać biorące początek w mieście Muszyna szlaki nieco trudniejsze, jak licząca 10 km wyprawa do Pustej Wielkiej. Przemierzysz zarówno drogę brukowaną, jak i leśne ścieżki, warto więc wyposażyć się w odpowiednie obuwie. Podziwiać będziesz niezwykłą przyrodę i zabytkowe ruiny, ale szczególnie warto udać się w tę trasę jesienią, gdy z punktu widokowego na Pustej widać polanę porośniętą wrzosem. Jeśli po 4 godzinach wspinaczki starczy ci sił, zamiast prostej trasy powrotnej po własnych śladach, możesz nadłożyć nieco drogi i zejść do bacówki, gdzie kupisz tradycyjne wyroby.

Jeśli góry nie są dla Ciebie nowością i czujesz się dobrze przygotowany kondycyjnie, szlaki turystyczne Muszyna – Muszynka będą tym, czego szukasz. Jeśli wybierzesz szlak żółty, czeka cię 20 km trasy, głównie leśnej, ale także z opcją zwiedzenia cerkwi oraz cmentarza żydowskiego, a także rezerwatu przyrody Okopy Konfederackie. Sprawnemu podróżnikowi pokonanie całej trasy zajmie ok. 7 godzin.

Szlaki turystyczne dla każdego

Marzy ci się aktywny wypoczynek w górach, ale obawiasz się, że kondycja ci na to nie pozwoli? Nie ma obawy, oferowane przez Beskidy szlaki turystyczne to nie tylko forsowne wyprawy, ale także krótkie, przyjemne spacery. Z łatwością wytyczysz malowniczy i obfitujący w atrakcje szlak na 3-4 km. Możesz zdobyć niewielkie wzniesienie Runek, przejść ścieżkę przyrodniczą w rezerwacie Obrożyska, a także dotrzeć do granicy ze Słowacją, przecinając rzekę Poprad.

Szlaki Beskidu Sądeckiego czekają na ciebie także zimą – wystarczy ciepła kurta i czapka, by cieszyć się widokiem skrzypiącego pod butami, skrzącego się w słońcu, czystego śniegu. A po wyprawie podziel się swoimi wrażeniami, z kubkiem aromatycznego grzanego wina w dłoniach w Restauracji Sktrakija.